تبلیغات
دنیای کامپیوتری ها - اموزش جوملا 2.5 _ قسمت پنجم
 
دنیای کامپیوتری ها
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهرناز م
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما سایت چگونه است؟صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
Instagram Football Games

Billiards
اموزش جوملا 2.5 _ قسمت پنجم

در قسمت قبلی با ساختار مورد نظر خودمان جهت طراحی یک وب سایت خبری آگاه شدیم.اکنون وقت عمل است! خوب دقت کنید که از این پس قصدمان ایجاد تغییرات در سیستم مدیریت محتوای جوملاست تا با توجه به نیازمان آن را سفارشی سازی (customize) نماییم.ممکن است شما قصد طراحی وب سایت برای مشتری خودتان را داشته باشید بنابراین باید نیازهای او را بسنجید و با توجه به نیازهای مشتری خود عمل سفارشی سازی کنید.
در طراحی هر نوع وب سایتی چه خبری چه شرکتی و هر نوع دیگری ملاک شما باید نیازهای مخاطب شما باشد چرا که در صورت عدم رعایت این گزینه مهم ممکن است مجبور شوید از ابتدا کار طراحی وب سایت خود را مجدد آغاز کنید که هم هزینه مادی دارد و هم فرصت و زمان شما از بین خواهد رفت و از طرفی ممکن است این مسئله به اعتبار شما در این کسب و کار لطمه های جبران ناپذیری را وارد نماید.
در مباحث مربوط به آموزش جلسه امروز قصد داریم مطالب بسیار مهم و کلیدی را بیان کنیم که در واقع ساختار اصلی سایت شما را تعریف میکند.

جوملا :: ایجاد دسته بندی ها یا مجموعه (Category)

قبل از هر چیزی باید خدمت شما عنوان کنیم که در ترجمه های مختلف عبارت Category به "دسته بندی" ، "مجموعه" ، "گروه" تعریف و ترجمه شده است لذا همه این عبارتها در واقع یک مفهوم واحد داشته و ان ایجاد یک مجموعه مشخص برای قرار دادن مطالب داخل ان است.
سخن را کوتاه میکنیم و وارد اموزش خودمان میشویم.قرار بر این شد که سه مجموعه (دسته بندی) اصلی داشته باشیم به شرح زیر که مجموعه اخبار خود شامل 3 زیر مجموعه است:

 • اخبار
  • اخبار علمی
  • اخبار فرهنگی
  • اخبار ورزشی
 • سخن روز
 • سایرمطالب
برای ایجاد این ساختار و دسته بندی طبق تصویر(1) زیر پس از ورود به بخش مدیریت از منوی بالا بر روی گزینه محتوا رفته و سپس از منوی باز شده بر روی گزینه مدیریت مجموعه ها کلیک نمایید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla1.jpg
مشاهده: 19
حجم: 30.7 کیلو بایت


اکنون صفحه ی مدیریت مجموعه ها برای شما باز میشود.در این صفحه طبق تصویر (2) زیر بر روی گزینه جدید کلیک نمایید تا فرم ایجاد مجموعه باز شود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla2.jpg
مشاهده: 20
حجم: 31.3 کیلو بایت

پس از باز شدن فرم ایجاد مجموعه اکنون باید نام و اطلاعات دیگر مجموعه جدید خود را وارد کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla3.jpg
مشاهده: 21
حجم: 90.3 کیلو بایت


 

به ادمه مطلب رجوع کنید

طبق تصویر (3) بالا :
 • 1-عنوان مطلب:ابتدا برای مجموعه خود یک عنوان باید وارد کنید.در این کادر عنوان "اخبار" را به فارسی درج نمایید (مطابق تصویر)
 • 2-نام مستعار: نام مستعار را هم معنی عنوان خود به زبان انگلیسی وارد نمایید.توجه نمایید که این قسمت را خالی نگزارید در اموزشهای بعدی به شما اهمیت نام مستعار را خواهیم گفت.در حال حاضر در فیلد مربوطه عبارت news را درج میکنیم.
 • 3-والد : این قسمت نشان دهنده مجموعه های تو در تو است.برای مجموعه هایی که جز شاخه اصلی هستند این قیمت را تغیری ندهید.برای مثال برای مجموعه اخبار که یک مجموعه در شاخه اصلی است نباید این قسمت را تغییر دهید ولی برای مجموعه های اخبار علمی ، اخبار فرهنگی و ورزشی گزینه والد را تغییر خواهیم داد چرا که انها جز مجموعه های فرعی در داخل مجموعه اخبار خواهند بود.
 • 4-وضعیت انتشار: این گزینه باید روی وضعیت منتشر شده باشد و توضیحات تکمیلی در مباحث اموزشی بعدی توضیح داده خواهد شد.
 • 5-دسترسی: این گزینه باید روی وضعیت عمومی باشد و توضیحات تکمیلی در مباحث اموزشی بعدی توضیح داده خواهد شد.
 • 6-زبان : چون در حال حاضر وب سایت ما یک وب سایت فارسی زبان است این گزینه را نیز بر روی وضعیت همه بدون تغییر رها کنید.در مبحث وب سایت چند زبانه توضیحات تکمیلی در این خصوص داده خواهد شد.
 • 7-توضیحات: توضیحاتی مختصر در خصوص مجموعه خود وارد کنید.
 • گزینه های متا:
  • 8- Meta Description یا متا تگ توضیحات: توضیحاتی کوتاه در خصوص مجموعه خود وارد کنید.این گزینه در افزایش بازدید سایت شما موثر خواهد بود.
  • 9- Meta Keywords یا متا تگ کلیدواژه ها: کلید واژه هایی مرتبط با مجموعه خود را وارد کنید.هر کلید واژه را علامت کاما "," جدا کنید.این گزینه در افزایش بازدید سایت شما موثر خواهد بود.
  • 10- Meta Author یا متاتگ نویسنده مطالب: این گزینه مربوط به حساب کاربری نویسنده مطلب است.توضیحات بیشتر در این خصوص و نحوه کار با این بخش در این لینک بیان شده است.این گزینه در افزایش بازدید سایت شما موثر خواهد بود.
 • 11- در پایان بر روی گزینه ذخیره و بستن کلیک نمایید تا اولین مجموعه خود را ذخیره نمایید.در تصویر(4) زیر مشاهده میکنید که در لیست مجموعه های شما مجموعه اخبار نمایش داده میشود.
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla4.jpg
مشاهده: 21
حجم: 41.9 کیلو بایت


تا اینجا اولین مجموعه خود یعنی احبار را ایجاد کردید.اکنون میخواهیم زیر مجموعه های اخبار را ایجاد کنیم.
زیر مجموعه های اخبار شامل اخبار علمی,اخبار فرهنگی و اخبار ورزشی میباشند.برای اینکار مجدد همانند تصویر یک مراحل 1 الی 11 را باید مجدد انجام دهید.در تصویر(5) توضیحات لازم ارائه شده است.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla5.jpg
مشاهده: 20
حجم: 68.5 کیلو بایت

از انجایی که قصد دارید زیر مجموعه اخبار علمی را ایجاد کنید کلیه گزینه های فرم همانند مرحله قبل است ولی یک تفاوت دارد! و ان هم اینکه شما باید مشخص نمایید که اخبار علمی فرزند یا همان زیر مجموعه اخبار است.برای اینکار کافی است که در قسمت مورد اشاره ، والد اخبار علمی را مشخص کنید.در کادر مورد اشاره مجموعه اخبار را انتخاب می کنیم .
سایر فیلدها را طبق تصویر تکمیل کنید و در نهایت بر روی گزینه ذخیره و بستن کلیک نمایید.
اکنون طبق تصویر (6) مشاهده میکنید که مجموعه اخبار علمی زیر مجموعه اخبار گردید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla6.jpg
مشاهده: 21
حجم: 38.0 کیلو بایت

حالا که روال کار ایجاد مجموعه ها را فراگرفتید به عنوان تمرین خودتان شروع به ساخت مجموعه های دیگر نمایید بطوری که در پایان مجموعه هایی که از انها در ابتدای آموزش نام بردیم به صورت کامل ایجاد گردد.در پایان باید همانند تصویر (7) مجموعه های خود را ببینید:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla7.jpg
مشاهده: 21
حجم: 88.9 کیلو بایت

نکته ها:
 1. در صورتی که خطای تایپی در نامگزاری مجموعه ای داشتید کافیست از لیست مجموعه ها ، بر روی مجموعه مورد نظر خود کلیک نمایید تا صفحه ویرایش ظاهر شده و تغییرات لازم را اعمال نمایید.
 2. در صورتی که قصد حذف کردن مجموعه را داشتید کافیست از لیست مجموعه ها ، مجموعه مورد نظر را انتخاب و از بالای صفحه بر روی گزینه زباله دان کلیک نمایید تا مجموعه انتخاب شده حذف گردد.

به شما تبریک میگوییم! شما به صورت کامل مجموعه های خود را ایجاد کردید و وب سایت خبری شما آماده است تا شما مطالب مورد نظرتان و اخبار را در مجموعه های مورد نظر چیدمان نمایید.اکنون میخوایم شروع با ساخت مطالب و اخبار کنیم و محتوای سایت را وارد نماییم.برای این منظور ادامه آموزش را دنبال کنید.


جوملا :: ایجاد مطالب و اخبار سایت (Articles)

در سلسله اموزشهای قبلی تا به انجا پیش رفتیم که توانستیم مجموعه های دلخواه خود را بسازیم ، ویرایش کنیم و یا حذف کنیم.در ادامه باید محتوای سایت خود را ایجاد کنیم.برای این کار طبق تصویر (8) از منوی محتوا ، زیر منوی مدیریت مطالب را انتخاب نمایید تا وارد صفحه مدیریت مطالب شوید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla8.jpg
مشاهده: 20
حجم: 59.6 کیلو بایت

اگر دقت کنید صفحه مدیریت مطالب دقیقا مشابه صفحه مدیریت مجموعه هاست با این تفاوت که شما در صفحه مدیریت مجموعه ها ، مجموعه های خود را ساختید و در صفحه مدیریت مطالب ، مطالب خود را می سازید.
در صفحه مدیریت مطالب طبق تصویر (9) برای ایجاد اولین مطلب (خبر) بر روی گزینه جدید کلیک نمایید.با کلیک بر روی گزین جدید یک صفحه اختصاصی برای شما باز خواهد شد که باید اولین خبر خود را در این صفحه وارد نمایید و منتشر کنید.
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla2.jpg
مشاهده: 20
حجم: 31.3 کیلو بایت


برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla9.jpg
مشاهده: 20
حجم: 94.7 کیلو بایت


طبق تصویر (10) بالا:
 • 1-عنوان مطلب:ابتدا برای مطلب خود یک عنوان باید وارد کنید.در این کادر عنوان "خبر علمی" را به فارسی درج نمایید (مطابق تصویر)
 • 2-نام مستعار: نام مستعار را هم معنی عنوان خود به زبان انگلیسی وارد نمایید.توجه نمایید که این قسمت را خالی نگزارید در اموزشهای بعدی به شما اهمیت نام مستعار را خواهیم گفت.در حال حاضر در فیلد مربوطه عبارت scienرا درج میکنیم.
 • 3-مجموعه : در این قسمت باید یک مجموعه انتخاب کنید تا تعیین شود مطلبی که قصد انتشار آن را داریم جز کدام مجموعه است.بنابراین چون در حال انتشار یک خبر علمی هستیم ، مطلب خود را در مجموعه اخبار علمی باید باید منتشر کنیم،لذا از لیست مورد اشاره مجموعه اخبار علمی را که قبلا ساخته اید انتخاب نمایید.
 • 4-وضعیت انتشار: این گزینه باید روی وضعیت منتشر شده باشد و توضیحات تکمیلی در مباحث اموزشی بعدی توضیح داده خواهد شد.
 • 5-دسترسی: این گزینه باید روی وضعیت عمومی باشد و توضیحات تکمیلی در مباحث اموزشی بعدی توضیح داده خواهد شد.
 • 6- ویژه : گزینه "ویژه" یکی از گزینه های مهم برای انتشار مطالب شماست.به طور خلاصه باید بگوییم که اگر مطلبی ویژه شود یعنی در صفحه اصلی و اول سایت نمایش داده شود و اگر ویژه نشود یعنی در صفحه اول و اصلی سایت نمایش داده نشود.این گزینه را بر روی بلی قرار دهید.
 • 7-زبان : چون در حال حاضر وب سایت ما یک وب سایت فارسی زبان است این گزینه را نیز بر روی وضعیت همه بدون تغییر رها کنید.در مبحث وب سایت چند زبانه توضیحات تکمیلی در این خصوص داده خواهد شد.
 • 8- متن مطلب: متن کامل مطلب خود را در این بخش باید قرار دهید.این قسمت را ویرایشگر جوملا مینامیم که در تمام قسمتهای مختلف جوملا مشاهده میکنید از جمله در همین قسمت که در حال ارائه یک خبر هستیم.خبر یا مطلب خود را باید در داخل این ویرایشگر وارد نمایید.نام این ویرایشگر TinyMCE است که امکانات جالبی دارد و همانند برنامه word در ویندوز به شما کمک میکند که مطلب خود را زیباتر منتشر کنید.برای مثال میتوانید درون مطلب تصویر قرار دهید و قسمتی از متن را به صفحه خاصی لینک دهید و ... امکانات این ویرایشگر در قسمت بالای آن به صورت آیگون قرار گرفته است.در مباحث آموزشی بعدی بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.
 • گزینه های متا:
  • 9- Meta Description یا متا تگ توضیحات: توضیحاتی کوتاه در خصوص خبر خود وارد کنید.این گزینه در افزایش بازدید سایت شما موثر خواهد بود.
  • 10- Meta Keywords یا متا تگ کلیدواژه ها: کلید واژه هایی مرتبط با خبر خود را وارد کنید.هر کلید واژه را علامت کاما "," جدا کنید.این گزینه در افزایش بازدید سایت شما موثر خواهد بود.
  • 11- Meta Author یا متاتگ نویسنده مطالب: این گزینه مربوط به حساب کاربری نویسنده مطلب است.توضیحات بیشتر در این خصوص و نحوه کار با این بخش در این لینک بیان شده است.این گزینه در افزایش بازدید سایت شما موثر خواهد بود.
 • 12- در پایان بر روی گزینه ذخیره و بستن کلیک نمایید تا اولین خبر خود را ذخیره و منتشر نمایید.در تصویر(11) مشاهده میکنید که در لیست مطالب شما اولین مطلب شما نمایش داده میشود.
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla11.jpg
مشاهده: 20
حجم: 57.3 کیلو بایت

اکنون در صورتی که پیشنمایش وب سایت خبری خودمان را نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که خبر ما در وب سایت درج شده و در همان صفحه اصلی قابل مشاهده است.تصویر(12) بیانگر این موضوع است:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla12.jpg
مشاهده: 20
حجم: 75.4 کیلو بایت


تمرین: در این مرحله شما به نحوه ایجاد مطلب تسلط پیدا کردید.اکنون به عنوان تمرین ، خودتان دست به کار شده و موارد زیر را انجام دهید:
 • هشت خبر علمی دیگر در مجموعه اخبار علمی قرار دهید که همگی "ویژه" باشند.
 • شش خبر فرهنگی در مجموعه اخبار فرهنگی قرار دهید که هیچکدام "ویژه" نباشند.
 • چهار خبر ورزشی در مجموعه اخبار ورزشی قرار دهید که 2 خبر ان "ویژه" و 2 خبر آن هم "ویژه" نباشند.
 • دو مطلب به عنوان سخن روز در مجموعه سخن روز قرار دهید که هیچکدام "ویژه" نباشند.
 • یک مطلب با عنوان "درباره ما" در مجموعه سایر مطالب قرار دهید که "ویژه" نباشد.
پس از انجام موارد تمرینی ، وب سایت خود را نگاهی بیاندازید.اکنون مطالبی که ویژه بودند در صفحه اصلی نمایش داده میشوند ولی مطالبی که ویژه نبودند نمایش داده نخواهند شد! در درس بعدی اموزشهای بیشتری را در خصوص نحوه ایجاد مطالب جذابتر خواهیم گفت و همچنین نحوه ایجاد منوهای مختلف را فرا خواهید گرفت.نکته اموزشی:
چگونه در مطالب خود تصویر قرار دهم؟

برای درج تصویر در مطالب طبق تصویر (13) ابتدا در پایین پنجره ویرایشگر بر روی دکمه "تصویر" کلیک نمایید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla13.jpg
مشاهده: 21
حجم: 69.4 کیلو بایت

سپس در پنجره باز شده میتوانید تصویر دلخواه خود را انتخاب نمایید و سپس با کلیک بر روی گزینه "درج" تصویر انتخابی در ویرایشگر شما قرار گیرد.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: joomla10.jpg
مشاهده: 20
حجم: 91.7 کیلو بایت

پایان آموزش مقاله پنجم
ابوالفضل طالبی
ماهنامه دیجیتالنوع مطلب : آموزشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 30 تیر 1391
مهرناز م
سه شنبه 24 مرداد 1396 01:05 ب.ظ
Its such as you read my mind! You appear to know so much about this,
like you wrote the e book in it or something. I think that
you can do with some percent to power the message home a bit, however other than that, that
is fantastic blog. A great read. I'll certainly be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر